SPECTRA
Robert B. Lisek
Mirosław Chudy
Galeria Pałacu Potockich, Rynek Główny 20 Kraków
3-6.10.2024
Projekt artystyczny, który bada spektra światła
podlegające losowym transformacjom i fluktuacjom. Wykorzystując uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję, projekt tworzy immersyjne doświadczenie sensoryczne, które kwestionuje nasze założenia dotyczące natury rzeczywistości, wolnej woli i roli technologii w kształtowaniu naszych doświadczeń. W fizyce ogólnej widmo odnosi się do zakresu długości fal lub częstotliwości promieniowania elektromagnetycznego. Dotyczy to wszystkich typów fal elektromagnetycznych, od fal radiowych po promienie gamma. W fizyce kwantowej termin widmo odnosi się do poziomów energii. W układach kwantowych cząstki mogą istnieć tylko w określonych, dyskretnych stanach energetycznych. Zestaw możliwych poziomów energii układu kwantowego nazywa się jego widmem energetycznym. Pole światła generowane przez kombinację algorytmów i zjawisk fizycznych nieustannie się zmienia i dostosowuje, odzwierciedlając inherentną nieprzewidywalność świata przyrody. Gdy widz porusza się w przestrzeni, staje się świadomy złożonych relacji między światłem, mediami i własną percepcją. Granice między rzeczywistością a symulacją zaczynają się zacierać. Projekt nie jest tylko instalacją, ale prowokującą do myślenia eksploracją kondycji ludzkiej. Kwestionuje nasze założenia dotyczące natury rzeczywistości, wolnej woli i roli technologii w kształtowaniu naszych doświadczeń. Szybkie rozprzestrzenianie się sztucznej inteligencji (AI) w naszym codziennym życiu wzbudziło obawy dotyczące erozji wolności jednostki w świecie pośredniczonym przez AI. Nasze badanie ma na celu zbadanie procesu utraty wolności w tym kontekście, ze szczególnym uwzględnieniem wzajemnego oddziaływania prywatności, sprawczości i zaufania. Ogromna skala gromadzenia i analizy danych, monopolizacja rynku AI, ma daleko idące konsekwencje, umożliwiając predykcyjną kontrolę i nadzór wykraczający poza tradycyjne funkcje monitorowania. Ważne jest, aby ujawnić te procesy nadzoru i umożliwić użytkownikom skuteczną reakcję na nie. Projekt SPECTRA to współpraca artystów i naukowców, którzy połączyli siły, aby przesunąć granice tego, co jest możliwe na styku sztuki i nauki. Podkreślając nieprzewidywalność pola świetlnego, projekt zachęca nas do ponownego przemyślenia naszych założeń i wyobrażenia sobie nowych możliwości, szczególnie w kontekście szybkiego rozprzestrzeniania się sztucznej inteligencji i jego dalekosiężnych konsekwencji.
BIO
Robert B. Lisek jest artystą, matematykiem i kompozytorem, który bada granice systemów, sieci i procesów – komputerowych, biologicznych i społecznych. Jego sztuka zagłębia się w tematy takie jak sztuczna inteligencja, bioinżynieria, teoria informacji i fizyka kwantowa, włączając elementy takie jak kody komputerowe, sztuczne sieci neuronowe i sekwencje genetyczne w celu zbadania losowości i porządku. Lisek jest pionierem sztuki opartej na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji, skłaniając do krytycznej refleksji nad konsekwencjami sztucznej inteligencji dla prywatności, sprawczości, zaufania, kreatywności i kultury. Jest kompozytorem muzyki współczesnej, autorem licznych projektów i partytur z pogranicza muzyki spektralnej, stochastycznej, konkretnej i noise. Jest autorem 300 wystaw, między innymi: GOLEM – ZKM Karlsruhe; APEIRON – IRCAM Center Pompidou i Ars Electronica; QUANTUM ENIGMA – Harvestworks Center New York i STEIM Amsterdam; TERROR ENGINES – WORM Center Rotterdam; DEMONS – Biennale w Wenecji (towarzysząca); NEST – ARCO Art Fair, Madryt; Float – LMCC, NYC.
Mirosław Chudy urodzony w Wieluniu, studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W latach 1988-89 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Atenach, Grecja. Mieszka w Miami USA. Wybrane wystawy: Art Basel MiamiUSA, Nova Art Fair w Chicago, Art Chicago, Polish Drawing Now at the School of Visual Art w Nowym Jorku, Arts Atrium, Union College, Schenectady, Nowy Jork, University Galleries, Radford University, Virginia, Common Ground Gallery, Mackenzie Hall, Windsor, Eleni Gallery, Ateny, Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko.